چهارشنبه 25 فروردين 1400  /  2021 14 Apr   
ساعت :  2:24 GMT  /  تهران -  6:54
دکتر طهرانچی در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس:

دکتر طهرانچی در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس: جوانان را در کلاس‌های درس با ارزش‌های دفاع مقدس به عنوان یک متن زنده آشنا کنیم

وقایعی که در آن شهید نقش محوری دارد، زنده باقی می‌ماند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با عنوان «دفاع همچنان باقیست» با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سيديحيي صفوي دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا، معاونان، مديران و کارکنان سازمان مركزي صبح امروز برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این مراسم با درود به روح مطهر امام خمینی (ره) و ارواح پاک شهدا به ویژه شهدای دفاع مقدس و آرزوي طلب طول عمر با عزت براي مقام معظم رهبري که در ظلمتکده جهاني تنها چراغدار و راهبر هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب اميد را در دل مستضعفان جهان زنده کردند وان‌شاءالله به دست با برکتشان پرچم انقلاب اسلامي به دست امام زمان (عج) برسد.

وی با بیان اینکه برخی از وقایع تاریخي در گذر زمان تنها مايه عبرت و جزئي از تاريخ محسوب مي‌شوند و مردم آنها را به روايت‌هاي مختلف نقل مي‌کنند، اظهار داشت: وقايعي هستند که در بطن آنها شهيدان قرار دارند. اين واقعه‌ها به صورت يک واقعه تاريخي نمي‌مانند، بلکه زنده هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به قیام تاریخی عاشورا اشاره و تصریح کرد: اين قيام با وجودي که بيش از هزار سال پيش اتفاق افتاده، اما هنوز زنده است و مردم همچنان عزاداري مي‌کنند.

دکتر طهرانچی با اشاره به آیه «وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ» (هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده‌اند مرده مپندار، بلکه زنده‌اند که نزد پروردگارشان روزى داده مى‌‏شوند)، خاطرنشان كرد: وقايعي كه در آن شهيد نقش محوري دارد، زنده باقي مي‌ماند و به دست فراموشي سپرده نمي‌شود.

وی با بیان اینکه ۳۰ سال از دفاع مقدس گذشته است، افزود: سؤالی که اینجا مطرح می‌شود، اين است که آيا در کشور عراق نيز همانند ايران اين واقعه زنده است؟ خير، زيرا در کشور عراق موضوع شهيد و شهادت در آن دوران مطرح نبوده است. شهادت در وقايع هميشه زنده و هدايتگر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: براساس آیه «فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ » شهيدان از آنچه که خداوند به آنها مي‌دهد، خوشحال هستند. جريان شهادتي وجود دارد، به اين شکل که دوران دفاع مقدس به شهداي حرم و دفاع مقدس متصل مي‌شود. به همين دليل است که جواناني که عاشورا و جنگ را نديده و تجربه نکردند، آرزوي شهادت دارند.

دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه در وقایع زندگی دو دسته تاریخ وجود دارد، گفت: در دسته نخست که شهيد در بطنش وجود دارد، واقعه هميشه باقي مي‌ماند و منقطع نميشود. در دسته دوم نیز بحث شهادت در وقایع وجود ندارد و تنها یک واقعه تاریخی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس در عملیات رمضان در سال ۶۱ اظهار داشت: با گذشت بیش از ۳۰ سال از اين واقعه تاريخي در دو کشور ايران و عراق، شاهد بازتاب‌هاي مختلفي در دو کشور هستيم. در عراق هيچ اسمي از صدام باقي نمانده و مردم اين کشور به آن دوران افتخار نمي‌کنند، اين در حالي است که در ايران اين واقعه همچنان زنده و باعث فخر و مباهات ايرانيان است و ياد و خاطره شهدا در دل تک تك مردم زنده و باقي مانده است.

وی در پایان تأکید کرد: ان شاءالله بتوانیم جوانان را در کلاس‌های درس با فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس نه به عنوان يک واقعه تاريخي، بلکه به عنوان يک متن زنده آشنا کنیم.

   1398/7/17 09:26