یکشنبه 28 دى 1399  /  2021 17 Jan   
ساعت :  23:02 GMT  /  تهران -  2:32

بسیجیان باید در حوزه اقتصادی اثرگذار باشند

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، حسین نصیرزاده ظهر امروز در همایش اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ايراني با اشاره به پيروزي انقلاب اسلامي گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تلاش کرديم وضعيت مطلوبي براي مردم رقم بزنيم و قرار بر اين بود که انقلاب اسلامي يک حرکت جدي را براي سامان‌دهي در حوزه‌هاي اجتماعي، سياسي و اقتصادي شروع بکنند.

وی افزود: از آنجا که دشمن، امام(ره) و قدرت انقلاب اسلامی را شناخت، از همان ابتدا اجازه حرکت را به جمهوری اسلامی نداد و هشت سال دفاع مقدس را بر ما تحمیل کرد.

فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ارتباط میان جنگ و موضوع اقتصادی توضیح داد: دشمن در زمان جنگ هم ما را تحريم کرده بود اما بچه‌هاي نظام با همت و تلاش نيازمندي‌هاي جبهه‌ها را تأمين و شروع به ساخت تجهيزات مورد نياز در اين جبهه‌ها کردند.

نصیرزاده افزود: ما با کمترین امکانات حتی در حوزه خرید تجهیزات توانستیم با همت بچه‌هاي بسيجي از اين مشکلات گذر کنيم.

وی با اشاره به دوران دفاع مقدس و تجهیزات ساخته شده توسط نیروهای داخلی تصریح کرد: خاطرم هست که در آن دوران نارنجک‌ها و آرپي‌جي‌هايي که توسط نيروهاي متخصص داخلي توليد شده بودند، با مشکلاتي روبه‌رو بودند اما امروز ما در زمينه توليد موشک حرف اول را در منطقه مي‌زنيم و همگان از اين موشك‌ها واهمه دارند.

رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پایان جنگ تحمیلی و ورود به عرصه جنگ اقتصادي بيان کرد: امروز بسيجيان مانند هشت سال دفاع مقدس چه در حوزه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي بايد از نظام اسلامي دفاع کنند.

نصیرزاده با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره اینکه جنگ تحمیلی تمام شد ولی عرصه ديگري از جنگ بر روي ما گشوده شد، تصريح کرد: اگر ما به اين سخنان توجه مي‌کرديم، صنايع ديگر ما هم بايد مانند صنايع موشکي و دفاعي به بالندگي مي‌رسيدند اما اين اتفاق نيفتاد.

وی با تأکید بر اینکه جنگی که بر ما تحمیل کردند، به جنگ و تهاجم فرهنگی تبديل شد، ادامه داد: در اين جنگ ذائقه مردم و جامعه ما را به‌سمت برندهاي خارجي بردند و تغيير دادند.

فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تغییر ذائقه مردم به مصرف‌گرایي علي‌رغم تأکيد مقام معظم رهبري بر حمايت از کالاي ايراني تصريح کرد: وقتي كه كارخانه‌دار ما محصولي را توليد كرد و خريدار نداشت، سبب شد كه صنايع ما مستأصل شوند و امكان رقابت با برندهاي خارجي را نداشته باشد.

نصیرزاده با بیان اینکه جنگ فرهنگی به تغییر ذائقه مردم تبديل شد، توضيح داد: بعد از تغيير دادن ذائقه مردم توسط دشمن، آنها به تحريم‌هاي اقتصادي روي آوردند.

وی با تأکید بر اینکه بسیجیان باید در حوزه اقتصادي اثرگذار باشند، تأکيد کرد: همان‌گونه که در هشت سال دفاع مقدس بسيجيان اثرگذارترين نيروهاي ميدان بودند، امروز بايد در جنگ اقتصادي نيز فرماندهي را به‌عهده گرفته و اقدامات لازم را در دانشگاه‌ها انجام دهند.

فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تغییر ذائقه فرهنگی مردم گفت: دشمن با ترويج برندهاي خارجي، قدرت انتخاب را از مردم گرفت و خيلي از امکانات داخلي را به‌سمتي برد که با ذهنيت ايجاد شده و تغيير ذائقه در نزد مردم، ديگر قابليت مصرف نداشته باشند.

دو مشکل اصلی در اقتصاد از نگاه معاون دانشگاه تربیت مدرس

محمدرضا کلباسی در ادامه این همایش با اشاره به دو مشکل اصلی در اقتصاد کشور گفت: وابستگی به نفت و مشکل در صادرات کالا دو معضل بزرگ در اقتصاد کشور ما است كه از دیرباز، اقتصاد ما را درگير خود كرده است. كشورهاي غربي با استفاده از اين دو موضوع تلاش كردند كه سلطه‌گري خود را بر كشورها مخصوصاٌ ايران تحميل كنند.

معاون آموزش دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به فرصت به‌دست آمده در شرایط فعلی اقتصادی کشور، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی يک علم است و مي‌توانيم بهترين روش براي عبور از اين بحران‌ها را اقتصاد مقاومتي در نظر بگيريم. وي يکي از معضلات موجود در کشور را واردات بي‌رويه به‌جاي صادرات حداکثري عنوان كرد و گفت: اگر چند مورد در حوزه صادرات را در نظر بگيريم، قطعاً در صادرات محصولات موفق خواهيم بود. يكي بحث كيفيت و دومي بحث قيمت. در بحث كيفيت به‌علت اينكه بازار بسيار هوشمند عمل مي‌كند، در توليد ما با نظارت جدي، كيفيت را در نظر گرفته تا امكان صادرات را از دست ندهيم.

وی با اشاره به طرحی به‌عنوان تحول راهبردی که در دانشگاه تعریف شده است، تأکید کرد: این طرح از چهار محور تشکيل شده است که يکي از بخش‌هاي مهم آن اقتصاد مقاومتي تحت عنوان خوداتكايي است.

   1397/12/18 15:02